تحقيق منظومه هاي حماسي

تحقيق منظومه هاي حماسيتحقيق منظومه هاي حماسي
فرمت فايل دانلودي: .zip
فرمت فايل اصلي: doc
تعداد صفحات: 17
حجم فايل: 52 کيلوبايت
قيمت: 2000 تومان

دانلود تحقيق در مورد منظومه هاي حماسي،


در قالب word و در 17 صفحه، قابل ويرايش.بخشي از متن تحقيق:
حماسه در لغت، به معناي دلاوري و شجاعت است و در اصطلاح، شعري است داستاني با زمينه ي قهرماني، قومي و ملي که حوادثي خارق العاده در آن جريان دارد. دراين نوع شعر، شاعر هيچ گاه عواطف شخصي خود را در اصل داستان وارد نمي کند و آن را طبق ميل خود تغيير نمي دهد، به همين سبب در سرگذشت يا شرح قهرماني هاي پهلوانانه و شخصيت هاي داستان خود، هرگز دخالت نمي کند و به ميل خود درمورد آن ها داوري نمي کند.
موضوع سخن در اين گونه اشعار امور مهمي است كه همه افراد ملت در تمام اعصار در آن دخيل و ذي نفع باشند، اين امور به صورت داستان هايي با نظم و ترتيب آورده مي شود كه خواننده مي تواند از يك جاي داستان شروع كرده و به جايي ديگر ختم نمايد و به نتيجه برسد، ولي شاعر در روند داستان دخالت نمي كند و عواطف شخصي خود را به كار نمي بندد، بلكه آن چه اين داستان ها را پيش مي برد، احساسات و عواطف مردم چون ميهن پرستي، جدال با تباهي و پهلواني ها و ... است.
حماسه: خاطره ها يا حادثه هاي واقعي پيش از تاريخ است كه سينه به سينه نقل شده و نسل به نسل انتقال يافته است. موضوع هاي آن از اسطوره ها و تاريخ ملل گرفته ميشود و حوادث آن ها به زمانهاي دور تعلق دارد. گذشت قرن ها، آرمان ها و عواطف قومي و ملي به اين موضوع ها شاخ و برگ افزوده و آن ها را در هاله اي از افتخارات و پيروزي هاي ملي قرار داده است.
به قول "لامارتين" (شاعر فرانسوي 1790-1869) حماسه، شعر ملل است. به هنگام طفوليت ملل، آن گاه كه تاريخ و اساطير، خيال و حقيقت بهم آميخته و شاعر مورخ ملت است. زيرا در آن مرحله از تاريخ هنوز نقد و انتقاد رواج نيافته؛ در آن مرحله، ملل نيازمند وصاياي بزرگان و قهرمانان خويشند، آنها كه ملت ها را از مرحله اي به مرحله اي سوق داده اند و به درجه اي از تمدن رسانده اند.
در اين جا، شاعر با داستان هايي شفاهي و مدون سروکار دارد که در آنها شرح پهلواني هاي عواطف و احساسات مختلف مردم يک روزگار و مظاهر ميهن دوستي و فداکاري و جنگ با تباهي و سياهي ها آمده است.
منشا حماسه:
گروهي از محققان شعر حماسي را نتيجه و دنباله شعر غنايي مي‌دانند و معتقدند که بيشتر آثار حماسي از ترکيب سروده‌هايي که شاعران پيشين در طول زمان براي قهرمانان و سرداران سروده‌ اند، تشکيل شده‌است. ويژگي ديگر حماسه، داستاني بودن آن مي باشد. حماسه ها به صورت داستان بيان مي شوند. وجود قهرمانان برتر در حماسه نيز از ديگر ويژگي هاي حماسه به شمار مي رود. حوادث خارق العاده اي که در حماسه ذکر مي شوند که باور آنها گاه دشوار مي باشد، نيز از ويژگي هاي حماسه مي باشد...

دانلود فايل


پرداخت با کليه کارتهاي عضو شتاب امکان پذير است.

نظرات کاربران
X
فروش اسکریپت خبرخوان کاوشگر + ارسال خودکار اخبار به کانال تلگرام
خرید و توضیحات بیشتر از لینک زیر
http://shopan.ir/?p=34