تحقيق انقلاب اسلامي ايران

تحقيق انقلاب اسلامي ايرانتحقيق انقلاب اسلامي ايران
فرمت فايل دانلودي: .doc
فرمت فايل اصلي: doc
تعداد صفحات: 25
حجم فايل: 148 کيلوبايت
قيمت: 5500 تومان

دانلود تحقيق در مورد انقلاب اسلامي ايران،


در قالب word و در 25 صفحه، قابل ويرايش.


بخشي از متن تحقيق:

انقلاب 1357 (خورشيدي) ايران که به آن انقلاب اسلامي نيز گفته مي‌شود، قيامي بود به رهبري سيد روح الله و با شرکت اکثر مردم، احزاب و روشنفکران ايران، که نظام پادشاهي اين کشور را سرنگون، و پيش‌زمينه روي کار آمدن نظام جمهوري اسلامي در ايران را فراهم کرد. انقلاب در 22 بهمن سال 1357 به پيروزي رسيد.
هرچند مي‌توان اين طور استدلال کرد که انقلاب همچنان در حال پيشرفت است، ولي محدوده زماني آن از ژانويه 1978 (ميلادي) با اولين عظيم مردمي شروع مي‌شود و با تصويب قانون اساسي جديد به پايان مي‌رسد و سيد روح الله به پرنفوذترين رهبر کشور تبديل مي‌شود.
در اين ميان پس از آنکه تظاهرات و اعتصابات مردم کشور را فلج کرده بود، محمدرضا پهلوي به اجبار کشور را ترک کرد (ژانويه 1979) و پس از مدت کوتاهي از اعلام بي‌طرفي نظاميان نسبت به درگيري‌هاي خياباني غيرنظاميان و نظاميان وفادار به شاه، آيت الله سيد روح الله براي ديدار چند ميليون ايراني وارد تهران شد و اين آخرين ضربه‌اي بود که سلسله پهلوي را متلاشي کرد.
اول آوريل 1979 زماني که ايرانيان با اکثريتي قاطع (?98?2) در غالب يک همه پرسي ملي با نوع حکومتي جمهوري اسلامي (به عنوان نظام حکومتي آينده) موافقت کردند، پادشاهي ايران رسماً به جمهوري اسلامي ايران تبديل شد.
اين انقلاب براي شگفت زده کردن سراسر دنيا منحصر به فرد بود و همچنين فاقد بسياري از رسوم و عادات انقلابي مثل شکست در جنگ، بحران‌هاي اقتصادي، شورش کشاورزان و روستائيان و يا بدرفتاري نظاميان بود. اين انقلاب تحولي عميق و سريع ايجاد کرد. سلطنت معتقد به حفظ رژيم با ولخرجي‌هاي مالي در ارتش و سرويس‌هاي امنيتي بود، ولي انقلاب حکومت سلطنتي باستاني را با حکومتي خدايي برپايه حقوقدانان مسلمان (ولي فقيه) جابجا کرد.
درباره نتايج انقلاب مباحثات جدي و شديدي مطرح است، براي برخي اين مسئله مبدا شجاعت و فداکاري بود که نيروي اسلام به ارمغان آورده بود، نمونه‌اي باشکوه، انساني و الهي براي همه انسان‌ها در دنيا به ولي برخي از ايرانيان انقلاب را اينگونه شرح مي‌دهند، تحول در چند سالي که عقل خود را از دست داده بوديم و سال‌هايي که به اقتصاد و اعتبار ايرانيان ضربه خورد.
انقلاب شکوهمند اسلامي ايران در سال 1357 تأثيرات زيادي بر حوزه‌هاي گوناگون فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي داشته است. با پيروزي انقلاب اسلامي،‌ نوعي بيداري اسلامي در بين ملتها بوجود آمد که شاهد آن رشد و شکل‌گيري چشمگير جنبشهاي اسلامي در نقاط مختلف دنيا با اهدافي نسبتاً نزديک به آرمانهاي انقلاب ايران مي‌باشند. 
به هم‌خوردن معادلات بلوک غرب، مخصوصاً آمريکا در منطقه خاورميانه در اين دوره از جنگ سرد نيز تأثير انقلاب ايران در عرصه سياسي مي‌باشد. اين معادلات به گونه‌اي طراحي شده بود که ايران بعنوان يکي از حاميان منافع غرب در منطقه خاورميانه در برابر زياده طلبي‌هاي اتحاد جماهير شوروي، ايستادگي کند و عنوان ژاندارمي منطقه براي شاه ايران نيز در پي دکترين نيکسون در اين راستا بود. اما با پيروزي انقلاب، دولتي انقلابي در منطقه ظهور يافت که علاوه بر ترويج افکار ضد امپرياليستي، از مخالفان سرسخت غرب و آمريکا به شمار مي‌رفت و در شعارهاي خود نيز تا حدي (البته در ظاهر) به بلوک شرق نزديکتر بود. در جريان مطالعات راجع‌ به انقلاب اسلامي و بازتاب آن، درباره تأثيرات اين انقلاب عظيم بر عرصه‌هاي گوناگون بحث و مطالبي تقرير شده است...

دانلود فايل


پرداخت با کليه کارتهاي عضو شتاب امکان پذير است.

نظرات کاربران
X
فروش اسکریپت خبرخوان کاوشگر + ارسال خودکار اخبار به کانال تلگرام
خرید و توضیحات بیشتر از لینک زیر
http://shopan.ir/?p=34